Leśne Szperaki rodzinne

Małym rączkom zaproponujemy różne działania terenowe: tworzenia z naturalnych materiałów, brudzenia, poznawania życia ogrodu. Wiosną i latem będziemy przyglądać się życiu małych zwierzątek, jesieniązrobimy korony z liści, a zimą obrazki z lodu. Przez cały rok możemy tworzyć bazy, wigwamy, tory przeszkód i błotne kawiarenki.

Formuła zajęć

Rodzinne leśne szperaki odbywają się w naszej ogrodowej pracowni. Przez cały rok, niezależnie od pogody, bawimy się w wolnej przestrzeni, powietrzu. Formuła zajęć wynika z przekonania, że jednym z najlepszych doświadczeń, jakie możemy zapewnić dzieciom, to kontakt z przyrodą i przyzwolenie na swobodną zabawę w bliskości z naturą. Ogród staje się miejscem mierzenia z samym sobą, doświadczania swojej siły i sprawczości, a obecność grupy zapewnia stały kontakt z rówieśnikami, zabawę oraz konieczność rozwiązywania sytuacji trudnych, czasem konfliktowych. Stałe prowadzące towarzyszą gripie w każdym z tych doświadczeń.

Spotkania odbywają się w godzinach przedpołudniowych, 1 raz w tygodniu, uczestniczą w nich dzieci od ok. 2 roku życia z rodzicami (w górę nie dajemy ograniczeń wiekowych, zdarzają sie też 4 i 5 latki). Każde spotkanie to 3-godzinny moduł, na który składa się czas wspólnego działania oraz czas swobodnej zabawy.

Należy być przygotowanym na każde warunki pogodowe, przydadzą się zarówno ciepłe ubranka (mamy dużo cienia nawet latem), ochrona od deszczu, a zimą bardzo ciepłe nieprzemakalne kombinezony i kurtki. Działamy w ogrodzie przez cały rok, także w miesiącach zimnych. W przypadku deszczu czy śniegu również zostajemy w ogrodzie - bądźcie więc gotowi na działanie zgodnie ze zdaniem: "nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie". W miarę możliwości szykujemy wtedy zakątki tematyczne pod zadaszeniami (np. altana, wiata, czerwony domek). Gdyby warunki pogodowe były bardzo trudne lub niebezpieczne mamy możliwość schowania się w budynku, jednak staramy się tę możliwość wykorzystywać w ostateczności :) W budynku będziemy korzystać z szatni oraz z toalet na poziomie -1.

Struktura zajęć

Zaczynamy wspólnym kręgiem, podczas którego witamy się i proponujemy działania na dany dzień. Kończymy także kręgiem, by każdy mógł podzielić się tym, jak się bawił, co stworzył, co go ucieszyło, a co może zasmuciło. Ważnym elementem są także wspólne śniadania - oprócz jedzenia jest to czas rozmowy, wymiany myśli na różne tematy. Po kręgu kończącym wspólnie sprzątamy i zachęcamy, by dzieci robiły to razem z nami.

Poza punktami stałymi jest mnóstwo czasu na swobodną zabawę, na bieganie, budowanie kanałów i puszczanie nimi wody, na gotowanie błotnych potraw i przyjmowanie gości w piaskowej kawiarence. Jest czas na podglądanie mikro życia w ogrodzie, na budowanie pierwszych przyjaźni.

Dla kogo?

Na zajęcia zapraszamy rodziny z dziećmi, które lubią spędzać czas na łonie natury, które nie boją się brudzić, lubią doświadczać świata wszystkimi zmysłami i nawet w zimne deszczowe dni znajdą coś ciekawego do odkrywania. Zapraszamy dzieci, które potrzebują już kontaktu z rówieśnikami i są gotowe na budowanie relacji z innymi dorosłymi niż rodzice. Zapraszamy rodziców, którzy lubią leśne zabawy i chcą w tym wspierać swoje dzieci. Zapraszamy rodziny, dla których najlepszym rozwiązaniem jest nierozdzielanie rodzeństwa i przyjście z dziećmi na jedne wspólne zajęcia. Zapraszamy też tych, którzy planują w przyszłości posłać dzieci na Leśne szperaki i chcą sprawdzić, czy ta formuła zajęć jest dla nich odpowiednia.

Informacje organizacyjne Rodzinne leśne szperaki - dotyczące zajęć w roku 2023/24

Szczegółowe informacej organizacyjne >> i Regulamin grup >>

W skrócie:

  1. Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku od ok. 2 roku, które jeszcze potrzebują obecności rodziców / opiekunów, aby poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu i dobrze się bawić. Opiekunowie są obecni w ogrodzie przez cały czas trwania zajęć - mogą  brać udział w proponowanych aktywnościach lub wspierać dziecko tylko swoją cichą obecnością, mogą też nadrabiać zaległości towarzyskie w gronie dorosłych:)
  2. Rodzinne leśne szperaki to całoroczny cykl zajęć. W roku 2023/24 zajęcia odbywają się 1 raz w tygodniu, w poniedziałki, w godz. 10.00-13.00 z przerwami w święta i ferie zimowe.
  3. Rodzinne leśne szperaki to zajęcia w stałej grupie, liczącej ok 20 dzieci.
  4. Zajęcia prowadzą 2 osoby.
  5. W cyklu 2023/24 odbędzie się 37 spotkań. Opłata za cały cykl wynosi: 2405zł płatne w następujących częściach: 200zl wpisowe + 3 wpłaty semestralne po 735zł (płatne przed 4 zajęciami, do 10.11 i 10.01). Można zrezygnować z zajęć, można dołączyć, za każdym razem rozliczamy sie wg liczby zajęć.W przypadku późniejszego dołączenia, wpisowe + raty ustalone z prowadzącymi.

Zapisy: na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Odezwiemy się:)

Prowadzenie zajęć:

Asia Salwicka - z wykształcenia architekt krajobrazu i plastyk. Od 2006 roku współtworzy w Stu Pociechach spotkania i warsztaty poznawcze dla starszych i młodszych dzieci, dodatkowo zajmuje się koordynacją działań edukacyjnych, pracą w zarządzie, stroną internetową i ogrodem. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori, szkolenie z zakresu wykorzystania metody projektów badawczych w pracy z dziećmi. Od kilku lat interesuje się Pedagogiką Przygody i uczestniczy w warsztatach z tej dziedziny, ukończyła międzynarodowy kurs Trenerów outdoorowych, Roczne Szkolenie Pedagogika Dzikiej Przyrody, bierze udział w zjazdach Szkoły Rzemiosła Leśnego. Jest trenerem postaw emocjonalnych dzieci i młodzieży. Mama Oli, Tomka i Maliny.

Magda Siciarek - z wykształcenia etnolog i antropolog kultury. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori. Od zawsze w jakiejś formie pracuje z dziećmi. W Fundacji Sto Pociech współprowadzi zajęcia Leśne szperaki. Lubi wyprawy do lasu, w góry i nad wodę. Mama Mateusza, Marty, Marysi i Hani.

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top