Powroty - miejsce dla osób wracających z zagranicy

Powracających z zagranicy zapraszamy do śledzenia działań Powrotów na https://pl-pl.facebook.com/powrotyWarszawa

Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W ramach Powrotów w latach 2015 – 2016 zrealizowaliśmy projekt “(Z)Powrotem w Polsce”, który służył tworzeniu standardów wsparcia dla Polaków powracających, w tym dzieci powracających i podejmujących naukę w polskich szkołach i przedszkolach, a także przybliżeniu zagadnień realnych powrotów.

W ramach podsumowania projektów powstały 2 publikacje:

Publikacja podsumowująca projekt "(Z)Powrotem w Polsce 2015"

Publikacja podsumowująca projekt "(Z)Powrotem w Polsce 2016"

 

Działania w projekcie:

  • • konsultacje powrotowe oraz spotkania informacyjne i integracyjne;
  • • warsztaty i szkolenia dla dorosłych (powrotny szok kulturowy, jak wykorzystać potencjał zdobyty w czasie pobytu za granicą po powrocie, wsparcie dziecka powracającego do polskiego systemu oświaty);
  • • grupa społecznościowa na Facebook; 
  • • współpraca z reemigrantami, repatriantami, Polonią i Polakami za granicą.

Projekt współfinansowany był przez Senatu RP w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą oraz współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zespół projektu:

Kinga Białek  –  ekspertka ds. merytorycznych, psycholog międzykulturowa, politolożka, dyplomowana trenerka warsztatu psychologicznego, od 2000 roku prowadząca działalność ekspercką, której celem jest rozwój kompetencji międzykulturowych. 

Aleksandra Mościcka – ekspertka ds. powrotów i kontaktów z Polonią oraz rekrutacji, doradca zawodowy i rekruter; mieszkała przez kilka lat na Węgrzech i powróciła do Polski z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Katarzyna Tu – koordynatorka projektu, asystentka kulturowa dla dzieci chińskich; po 23-letnim pobycie w USA i w Tajwanie, powróciła do Polski z dwójką nastoletnich dzieci.

Anna Domaradzka-Lech – ekspertka ds. organizacji,  wróciła do Polski z Moskwy, gdzie aktywnie działała w kobiecych organizacjach; mama trójki dzieci na każdym etapie nauki

Agnieszka Maria Kowalska – ekspertka ds. PR i marketingu, doradca zawodowy oraz coach kariery, która mieszkała przez 6 lat z rodziną w Wielkiej Brytanii, a wcześniej jako dziecko 10 lat w USA.

Media o Powrotach:

https://www.polskieradio.pl/399/7978/Artykul/2534957,Kierunek-Polska-Rozmowy-Polakow-o-powrotach-po-epidemii

https://www.polskieradio.pl/399/8096/Artykul/2428861,Audycja-Kierunek-Polska-o-rodzimym-rynku-pracy-dla-powracajacych-z-emigracji

https://www.polskieradio.pl/130/2788/Artykul/1147455,Trudne-powroty-do-Polski

https://www.tvp.pl/polonia/polonia-24/wideo/07042014-2200/14425899

http://www.emito.net/artykuly/aby_powrot_z_emigracji_byl_latwiejszy_1196945.html

https://radiowarszawa.com.pl/obywatel-miasta-aleksandra-moscicka/

https://wyborcza.pl/1,87648,18981260,reemigrantow-trudny-powrot-do-polski-to-narzekanie-to-sciaganie.html?disableRedirects=true

https://publicystyka.ngo.pl/o-powrotach-w-rozmowach-z-polakami-z-dublina-projekt-z-powrotem-w-polsce

https://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/2095540,Emigracja-jak-przygotowac-dziecko-do-zmian?fbclid=IwAR2BCQKqjF4L5-vOgG0U9okE9uTSwTvvxuTlbaO_4jxh4-wI1rJN_K6PUu0

https://www.niedziela.pl/artykul/99136/nd/Miejsce-dla-powracajacych

Uczestnicy spotkań o Powrotach:

W trakcie spotkań i rozmów w Powrotach uświadomiłam sobie wiele kwestii związanych z powrotem do ojczyzny. Na przykład nie czuję się już tak nienormalnie tylko dlatego, że zdecydowałam się na powrót i przywiezienie tu moich dzieci.
(Kasia, powrót z Tajwanu)

Poznałem wspaniałych ludzi. Z radością i szacunkiem słuchałem opowieści tych, co po wielu latach emigracji porzucili stabilną i uporządkowaną obczyznę na rzecz naszej kosmatej nadwiślańskiej rzeczywistości. Radość wynikała z tego, że dane było mi ich poznać, a szacunek za to, że potrafią być szczęśliwi w naszej nieuczesanej Polsce. 
(Bernard, powrót ze Szwajcarii)

Powroty stały się dla nas emocjonalnym kołem ratunkowym w pierwszych, najtrudniejszych miesiącach po przeprowadzce. Znaleźliśmy tu wsparcie, bezpieczną przystań, zrozumienie dla przeżywanego przez nas szoku kulturowego i dla poczucia straty.
(Ela, powrót z Wielkiej Brytanii)

Zobaczyłam jak ważne jest dla rodzin powracających, aby miały kontakt z innymi podobnymi rodzinami. 
(Ania, powroty z  USA, Rosji, Belgii, Francji, Niemczech)

Historie innych rodzin pozwoliły nam lepiej zrozumieć też naszą decyzję. Bardzo się cieszę, że udało nam się spotykać i miałam możliwość poznania tylu ciekawych i wspaniałych ludzi. 
(Ola, powrót z Węgier)

Cenne były dla mnie spotkania powrotowe, gdzie po pierwsze usłyszałam, że nie jestem odosobniona z moim odczuciami i problemami, a po drugie mogłam czerpać z doświadczeń i pomysłów innych rodzin w podobnej sytuacji. Oprócz samej ‘”grupy wsparcia” „Powroty” okazały się wspaniałą okazją do „podróżowania’” po świecie poprzez niezwykle ciekawe i rozwijające prezentacje różnorodnych krajów, z których przyjechali Powrotowicze. Zarówno dla nas z mężem, jak i dla dzieciaków, są to bardzo rozwijające spotkania. 
(Agnieszka, powrót z Wielkiej Brytanii)

Powroty to dla mnie przede wszystkim okazja by spotkać osoby o podobnym do mojego doświadczeniu. Nie jest ważne, że czasami różnimy się w ocenach, ważne, że dzięki temu doświadczeniu rozumiemy się wzajemnie. Powroty to ludzie, którzy potrafią słuchać, co jest niezwykle cenne i rzadkie. To jest dla mnie w Powrotach najważniejsze. 
(Janek, powrót z USA)

Back to Top