Powroty - miejsce dla osób wracających z zagranicy
Powracających z zagranicy zapraszamy do śledzenia działań Powrotów na https://pl-pl.facebook.com/powrotyWarszawa
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W ramach Powrotów w latach 2015 – 2016 zrealizowaliśmy projekt “(Z)Powrotem w Polsce”, który służył tworzeniu standardów wsparcia dla Polaków powracających, w tym dzieci powracających i podejmujących naukę w polskich szkołach i przedszkolach, a także przybliżeniu zagadnień realnych powrotów.
W ramach podsumowania projektów powstały 2 publikacje:
Publikacja podsumowująca projekt "(Z)Powrotem w Polsce 2015"
Publikacja podsumowująca projekt "(Z)Powrotem w Polsce 2016"
Działania w projekcie:
- • konsultacje powrotowe oraz spotkania informacyjne i integracyjne;
- • warsztaty i szkolenia dla dorosłych (powrotny szok kulturowy, jak wykorzystać potencjał zdobyty w czasie pobytu za granicą po powrocie, wsparcie dziecka powracającego do polskiego systemu oświaty);
- • grupa społecznościowa na Facebook;
- • współpraca z reemigrantami, repatriantami, Polonią i Polakami za granicą.
Projekt współfinansowany był przez Senatu RP w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą oraz współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zespół projektu:
Kinga Białek – ekspertka ds. merytorycznych, psycholog międzykulturowa, politolożka, dyplomowana trenerka warsztatu psychologicznego, od 2000 roku prowadząca działalność ekspercką, której celem jest rozwój kompetencji międzykulturowych.
Aleksandra Mościcka – ekspertka ds. powrotów i kontaktów z Polonią oraz rekrutacji, doradca zawodowy i rekruter; mieszkała przez kilka lat na Węgrzech i powróciła do Polski z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym.
Katarzyna Tu – koordynatorka projektu, asystentka kulturowa dla dzieci chińskich; po 23-letnim pobycie w USA i w Tajwanie, powróciła do Polski z dwójką nastoletnich dzieci.
Anna Domaradzka-Lech – ekspertka ds. organizacji, wróciła do Polski z Moskwy, gdzie aktywnie działała w kobiecych organizacjach; mama trójki dzieci na każdym etapie nauki
Agnieszka Maria Kowalska – ekspertka ds. PR i marketingu, doradca zawodowy oraz coach kariery, która mieszkała przez 6 lat z rodziną w Wielkiej Brytanii, a wcześniej jako dziecko 10 lat w USA.
Media o Powrotach:
https://www.polskieradio.pl/130/2788/Artykul/1147455,Trudne-powroty-do-Polski
https://www.tvp.pl/polonia/polonia-24/wideo/07042014-2200/14425899
http://www.emito.net/artykuly/aby_powrot_z_emigracji_byl_latwiejszy_1196945.html
https://radiowarszawa.com.pl/obywatel-miasta-aleksandra-moscicka/
https://publicystyka.ngo.pl/o-powrotach-w-rozmowach-z-polakami-z-dublina-projekt-z-powrotem-w-polsce
https://www.niedziela.pl/artykul/99136/nd/Miejsce-dla-powracajacych
Uczestnicy spotkań o Powrotach:
W trakcie spotkań i rozmów w Powrotach uświadomiłam sobie wiele kwestii związanych z powrotem do ojczyzny. Na przykład nie czuję się już tak nienormalnie tylko dlatego, że zdecydowałam się na powrót i przywiezienie tu moich dzieci.
(Kasia, powrót z Tajwanu)
Poznałem wspaniałych ludzi. Z radością i szacunkiem słuchałem opowieści tych, co po wielu latach emigracji porzucili stabilną i uporządkowaną obczyznę na rzecz naszej kosmatej nadwiślańskiej rzeczywistości. Radość wynikała z tego, że dane było mi ich poznać, a szacunek za to, że potrafią być szczęśliwi w naszej nieuczesanej Polsce.
(Bernard, powrót ze Szwajcarii)
Powroty stały się dla nas emocjonalnym kołem ratunkowym w pierwszych, najtrudniejszych miesiącach po przeprowadzce. Znaleźliśmy tu wsparcie, bezpieczną przystań, zrozumienie dla przeżywanego przez nas szoku kulturowego i dla poczucia straty.
(Ela, powrót z Wielkiej Brytanii)
Zobaczyłam jak ważne jest dla rodzin powracających, aby miały kontakt z innymi podobnymi rodzinami.
(Ania, powroty z USA, Rosji, Belgii, Francji, Niemczech)
Historie innych rodzin pozwoliły nam lepiej zrozumieć też naszą decyzję. Bardzo się cieszę, że udało nam się spotykać i miałam możliwość poznania tylu ciekawych i wspaniałych ludzi.
(Ola, powrót z Węgier)
Cenne były dla mnie spotkania powrotowe, gdzie po pierwsze usłyszałam, że nie jestem odosobniona z moim odczuciami i problemami, a po drugie mogłam czerpać z doświadczeń i pomysłów innych rodzin w podobnej sytuacji. Oprócz samej ‘”grupy wsparcia” „Powroty” okazały się wspaniałą okazją do „podróżowania’” po świecie poprzez niezwykle ciekawe i rozwijające prezentacje różnorodnych krajów, z których przyjechali Powrotowicze. Zarówno dla nas z mężem, jak i dla dzieciaków, są to bardzo rozwijające spotkania.
(Agnieszka, powrót z Wielkiej Brytanii)
Powroty to dla mnie przede wszystkim okazja by spotkać osoby o podobnym do mojego doświadczeniu. Nie jest ważne, że czasami różnimy się w ocenach, ważne, że dzięki temu doświadczeniu rozumiemy się wzajemnie. Powroty to ludzie, którzy potrafią słuchać, co jest niezwykle cenne i rzadkie. To jest dla mnie w Powrotach najważniejsze.
(Janek, powrót z USA)