O Ogrodzie Stu Pociech

Nasz ogród znajduje się przy budynku Fundacji na Warszawskim Nowym Mieście. Trudno uwierzyć, że takie miejsce zachowało się w centrum wielkiego miasta. Wokół labirynt domów i uliczek, szum i miejski skwar. A tu spokój, cień rzucają dorodne kasztanowcen jawory, lipy i klony, wśród gałęzi drzew pogwizdują szpaki. Teren ma powierzchnię 1500m2, jest ogrodzony, do budynku przylega taras, który latem zamieniamy na plenerową kafejkę, obok jest spory trawnik.

Ogród Stu Pociech jest dostępny dla wszystkich, chociaż nie można do niego wejść bezpośrednio z ulicy. Wejście prowadzi przez budynek i jest strzeżone przez dzwonek przy drzwiach. Próbujcie.

Ogród sąsiaduje z Kafejką, dlatego pod ręką są wszelkie udogodnienia dla maluchów - przewijaki, nocniki, bieżąca woda, kuchenka mikrofalowa, a nawet dach nad głową na wypadek ulewy.

Niektórzy uważają, że ogród jest najważniejszą częścią Fundacji Sto Pociech. Nasze spotkania z dziećmi w ogrodzie odzwierciedlają nasze podejście do świata. 

Jestesmy przekonani, że najlepsze co możemy zrobić dla rozwoju dzieci to zapewnić im kontakt z przyrodą, dać przyzwolenie na doświadczanie (które czasem bywa mokre i brudne) i stworzyć możliwość zabawy prostymi, ale równocześnie najbardziej twórczymi materiałami - piaskiem, wodą, kamykami i patykami.

Chcemy, żeby dzieci, które mieszkają w wielkim, zabetonowanym mieście, mogły swobodnie szukać robaków, drążyć systemy kanałów i spontanicznie robić sto innych rzeczy, które im przyjdą do głowy. Dlatego teren jest nie do końca "urządzony", może nawet trochę "zaniedbany"... Krzewy rosną swobodnie, żeby można było między nimi urządzać kryjówki, a w zaroślach pod płotem mieszkają jeże.

W ogrodzie znajdziecie konstrukcje do zabaw z piaskiem i wodą, huśtawki i "mrowisko do wspinania", ale są tam też elementy do samodzielnego przekształcania przestrzeni - deski, palety i skrzynki po jabłkach, z których można konstruować zamki, rakiety kosmiczne czy leśne domki. 

Ogród jest miejscem zabawy i niezwykle bogatym terenem doświadczalnym. Umożliwia obserwowację i naturalne odczuwanie zmienności świata - światła, pogody, pór roku... 

Młodsi i starsi odkrywcy zbierają kasztany, szukają ślimaków, drążą systemy kanałów, przekopują górę piasku i robią sto innych rzeczy, które im przyjdą do głowy. Tu wolno biegać po trawie, zrywać listki, przelewać wodę, leżeć na ziemi. Latem, w upalne dni rozstawiamy dla maluchów małe baseniki z wodą, na jesieni zostawiamy góry liści do skakania. Chcemy, żeby rodziny z dziećmi znalazły u nas dobrą przestrzeń - bliską natury i bliską potrzebom dzieci.

Chcemy, żeby ogród był miejscem szczególnego spotkania się dziecka i rodzica: wspólnego leżenia na trawie, turlania się, obserwacji świata z perspektywy kolan. Chcemy, żeby rodzice ośmielili się i sami poczuli jak ważny jest kontakt z przyrodą. 

 

Ogród służy nam jako dodatkowa pracownia:

Prowadzimy tu sobotnie warsztaty przyrodnicze dla dzieci i ich rodziców: Ogród w wielkim mieście

Czasem ogród jest miejscem działań artystycznych: m.in. w ramach projektu Sztuka. Jak-to-zrobić?

 a czasem laboratorium doświadczalnym. Odkwrywamy świat wokół nas

 

Na początku lata organizujemy wyjątkowe wydarzenie na skalę Warszawy - Święto błota:)

Latem gościmy Festiwal Nowego Miasta z koncertami plenerowymi dla całych rodzin,

w drugiej połowie sierpnia zapraszamy na wydarzenia Strefy Dziecka w ramach Jarmarku Dominikańskiego. Udostępniamy przestrzeń na miejskie gry terenowe.

Na co dzień z ogrodu korzystają uczestnicy stupociechowych zajęć i goście kafejki, we wtorkowe i czwartkowe przedpołudnia ogród opanowują Leśne szperaki.

 https lh3.googleusercontent.com s0AK4enjqeMWVIH9h1YBLIAAAAAAAA2dc9XhTJz98ZMoc TJ6 mMXlk6MUbwznYI4ACLkCGAYYCws0IMG 20170608 123813

 

Ogrodem opiekuje się Asia Salwicka - kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., ale w pracach pomagają wszyscy członkowie zespołu Fundacji, a także grupa wolontariuszy.

Nieustannie potrzebujemy pieniędzy na utrzymywanie ogrodu, prace pielęgnacyjne i remontowe, nowe inwestycje, nowe sadzonki, materiały do zajęć, wodę w pompie.

Od strony finansowej ogród jest studnią bez dna. Jeśli korzystasz z ogrodu lub po prostu podoba Ci się to co robimy - WESPRZYJ NAS. Wpłać darowiznę lub przekaż nam 1%podatku.

Dziękujęmy:)

Back to Top