Niezwykły potencjał zwykłych przedmiotów

Niezwykły potencjał zwykłych przedmiotów. Przestrzeń i pomoce wspierające dzieci od 2 lat.

Zapraszamy na szkolenie, podczas którego uważniej przypatrzymy się zwykłym domowym przedmiotom. Spojrzymy na to, co codzienne w niecodzienny sposób. Podpowiemy, jak czerpiąc z darów codzienności, tworzyć przestrzeń, w której dzieci bawiąc się zgodnie ze swoimi potrzebami:

- wzmacniają same siebie,

- dążą do samodzielności,

- zdobywają umiejętności przydatne na co dzień,

- doświadczają radości odkrywania tego, co wokół,

- i uczą się współdziałania.

Na szkoleniu podzielimy się doświadczeniem pracy z dziećmi i towarzyszącymi im opiekunami w szperalni. Szperalnia to jedna z pracowni w Stu Pociech. To specjalnie przygotowana przestrzeń wyposażona w autorskie pomoce, umożliwiająca dzieciom niedyrektywne doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie, a przy okazji ćwiczenie samodzielności, sprawczości i podejmowanie wyzwań. Podstawowym budulcem znajdujących się tu pomocy są domowe przedmioty codziennego użytku i to, co znajdujemy w środowisku przyrodniczym w kolejnych porach roku.

Szkolenie zapozna ze specyfiką tworzenia pomocy z wykorzystaniem:

 -     domowych przedmiotów zgodnie z zasadami tworzenia pomocy do pracy własnej dziecka według Marii Montessori (w tym szczególnie z pomocami z działu dnia codziennego i sensorycznego);

 -    materiału przyrodniczego zgodnie z autorskimi pomysłami pudeł i zakątków sensorycznych służących doświadczaniu i odkrywaniu świata przyrodniczego.

Szkolenie da praktyczne wskazówki dotyczące m. in. tego:

 -     jak urządzić szperalnię (jako osobną pracownię albo wydzieloną przestrzeń w sali, w dziecięcym pokoju, łazience, kuchni);

 -     jakie jest niezbędne, a zarazem minimalistyczne wyposażenie takiej pracowni, by dziecko mogło ćwiczyć rozmaite umiejętności na różnych etapach sprawności;

 -     jakie są najprostsze przedmioty i materiały o niewyczerpanych możliwościach wykorzystania.

Szkolenie odpowie też na pytania :

 -    Dlaczego zabawa jest tak ważna dla dobrostanu dziecka?

 -    Dlaczego dorosły powinien się bawić, choć już wydoroślał? Jak dorosły powinien się bawić, by być z dzieckiem i być w zgodzie ze swoją dorosłością?

Część szkolenia będzie miała charakter teoretyczny, a część praktyczny. Podczas pracy własnej uczestników szkolenia (koncepcyjnej i sensorycznej, indywidualnej i w grupie) połączymy wrażliwość projektantów, z wiedzą na temat rozwoju dziecka i procesów uczenia się oraz stupociechowym doświadczeniem prowadzenia grup. Stworzymy wsparciowo - rozwojowe pomoce atrakcyjne dla oka i ręki dziecka.

Szkolenie adresujemy do osób, które poszukują wiedzy i inspiracji do tego, jak przygotowywać przestrzeń oraz tworzyć pomoce wsparciowo - rozwojowe, umożliwiające dzieciom w wieku od 2 do 6 lat niedyrektywne doświadczanie, wzmacnianie samego siebie i współdziałanie w grupie rówieśników i dorosłych. Kierujemy je do:

 -     profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz dziećmi i ich opiekunami,

 -     osób przygotowujących się do podjęcia takiej pracy,

 -     rodziców szukających pomysłów na to, jak w domowej codzienności spożytkować niezwykły potencjał zwykłych domowych przedmiotów. 

-------------------------------------

Fundacja Sto Pociech jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Dorota Piszczatowska - animatorka kultury ze specjalizacją pedagogiczną. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji Sto Pociech.  W siedzibie Stu Pociech projektowała i współtworzyła: szperalnię, papralnię, brykalnię, pracownię kuchenną i ogrodową jako przestrzenie do działań wsparciowo-rozwojowych. Realizatorka autorskich pomocy dla dzieci z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku oraz materiałów przyrodniczych.

Joanna Soja - psycholożka, od wielu lat pracuje z rodzinami z małymi dziećmi prowadząc grupy wsparciowo-rozwojowe. W Stu Pociechach projektowała i współtworzyła przestrzeń przygotowaną do spotkań grup zabawowych. Realizatorka autorskich pomocy dla najmłodszych dzieci z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku i pudeł sensorycznych umożliwiających wielozmysłowe doświadczanie.

-------------------------------------

Informacje organizacyjne:

Termin: Jesienny termin wkrótce.

Miejsce: Fundacja Sto Pociech, ul. Freta 20/24a, Warszawa

 

Cena: 650 zł

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu wypełnij formularz

Dokonaj wpłaty na konto: 68 2030 0045 1110 0000 0282 3230 z tytułem: szkolenie_przestrzeń i pomoce

i wyślij potwierdzenie przelewu na adres dTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szkolenie odbędzie się, gdy zbierze się grupa min 6 osób.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia na 3 dni przed terminem zwracamy opłatę (minus 10 zł kosztów operacyjnych). Po tym terminie nie ma możliwości zwrotu wpłaconej kwoty.

------------------------------

Szkolenie możemy przeprowadzić również w formie wyjazdowej i dostosować do szczególnych potrzeb wynikajacych ze specyfiki pracy z określoną grupą uczestników.

Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top