Niezwykły potencjał zwykłych przedmiotów
Niezwykły potencjał zwykłych przedmiotów. Przestrzeń i pomoce wspierające dzieci od 2 lat.
Zapraszamy na szkolenie, podczas którego uważniej przypatrzymy się zwykłym domowym przedmiotom. Spojrzymy na to, co codzienne w niecodzienny sposób. Podpowiemy, jak czerpiąc z darów codzienności, tworzyć przestrzeń, w której dzieci bawiąc się zgodnie ze swoimi potrzebami:
- wzmacniają same siebie,
- dążą do samodzielności,
- zdobywają umiejętności przydatne na co dzień,
- doświadczają radości odkrywania tego, co wokół,
- i uczą się współdziałania.
Na szkoleniu podzielimy się doświadczeniem pracy z dziećmi i towarzyszącymi im opiekunami w szperalni. Szperalnia to jedna z pracowni w Stu Pociech. To specjalnie przygotowana przestrzeń wyposażona w autorskie pomoce, umożliwiająca dzieciom niedyrektywne doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie, a przy okazji ćwiczenie samodzielności, sprawczości i podejmowanie wyzwań. Podstawowym budulcem znajdujących się tu pomocy są domowe przedmioty codziennego użytku i to, co znajdujemy w środowisku przyrodniczym w kolejnych porach roku.
Szkolenie zapozna ze specyfiką tworzenia pomocy z wykorzystaniem:
- domowych przedmiotów zgodnie z zasadami tworzenia pomocy do pracy własnej dziecka według Marii Montessori (w tym szczególnie z pomocami z działu dnia codziennego i sensorycznego);
- materiału przyrodniczego zgodnie z autorskimi pomysłami pudeł i zakątków sensorycznych służących doświadczaniu i odkrywaniu świata przyrodniczego.
Szkolenie da praktyczne wskazówki dotyczące m. in. tego:
- jak urządzić szperalnię (jako osobną pracownię albo wydzieloną przestrzeń w sali, w dziecięcym pokoju, łazience, kuchni);
- jakie jest niezbędne, a zarazem minimalistyczne wyposażenie takiej pracowni, by dziecko mogło ćwiczyć rozmaite umiejętności na różnych etapach sprawności;
- jakie są najprostsze przedmioty i materiały o niewyczerpanych możliwościach wykorzystania.
Szkolenie odpowie też na pytania :
- Dlaczego zabawa jest tak ważna dla dobrostanu dziecka?
- Dlaczego dorosły powinien się bawić, choć już wydoroślał? Jak dorosły powinien się bawić, by być z dzieckiem i być w zgodzie ze swoją dorosłością?
Część szkolenia będzie miała charakter teoretyczny, a część praktyczny. Podczas pracy własnej uczestników szkolenia (koncepcyjnej i sensorycznej, indywidualnej i w grupie) połączymy wrażliwość projektantów, z wiedzą na temat rozwoju dziecka i procesów uczenia się oraz stupociechowym doświadczeniem prowadzenia grup. Stworzymy wsparciowo - rozwojowe pomoce atrakcyjne dla oka i ręki dziecka.
Szkolenie adresujemy do osób, które poszukują wiedzy i inspiracji do tego, jak przygotowywać przestrzeń oraz tworzyć pomoce wsparciowo - rozwojowe, umożliwiające dzieciom w wieku od 2 do 6 lat niedyrektywne doświadczanie, wzmacnianie samego siebie i współdziałanie w grupie rówieśników i dorosłych. Kierujemy je do:
- profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz dziećmi i ich opiekunami,
- osób przygotowujących się do podjęcia takiej pracy,
- rodziców szukających pomysłów na to, jak w domowej codzienności spożytkować niezwykły potencjał zwykłych domowych przedmiotów.
-------------------------------------
Fundacja Sto Pociech jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.
Dorota Piszczatowska - animatorka kultury ze specjalizacją pedagogiczną. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji Sto Pociech. W siedzibie Stu Pociech projektowała i współtworzyła: szperalnię, papralnię, brykalnię, pracownię kuchenną i ogrodową jako przestrzenie do działań wsparciowo-rozwojowych. Realizatorka autorskich pomocy dla dzieci z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku oraz materiałów przyrodniczych.
Joanna Soja - psycholożka, od wielu lat pracuje z rodzinami z małymi dziećmi prowadząc grupy wsparciowo-rozwojowe. W Stu Pociechach projektowała i współtworzyła przestrzeń przygotowaną do spotkań grup zabawowych. Realizatorka autorskich pomocy dla najmłodszych dzieci z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku i pudeł sensorycznych umożliwiających wielozmysłowe doświadczanie.
-------------------------------------
Informacje organizacyjne:
Termin: Jesienny termin wkrótce.
Miejsce: Fundacja Sto Pociech, ul. Freta 20/24a, Warszawa
Cena: 650 zł
Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu wypełnij formularz
Dokonaj wpłaty na konto: 68 2030 0045 1110 0000 0282 3230 z tytułem: szkolenie_przestrzeń i pomoce
i wyślij potwierdzenie przelewu na adres dTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szkolenie odbędzie się, gdy zbierze się grupa min 6 osób.
W przypadku rezygnacji ze szkolenia na 3 dni przed terminem zwracamy opłatę (minus 10 zł kosztów operacyjnych). Po tym terminie nie ma możliwości zwrotu wpłaconej kwoty.
------------------------------
Szkolenie możemy przeprowadzić również w formie wyjazdowej i dostosować do szczególnych potrzeb wynikajacych ze specyfiki pracy z określoną grupą uczestników.
Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.