Dzikie dzieci. Jak przybliżać dzieciom świat przyrody

Warsztaty w dzikim ogrodzie dla nauczycieli, edukatorów, rodziców oraz wszystkich, którzy chcą pełniej działać z dziećmi w przyrodzie

Program warsztatu został oparty na wieloletnich doświadczeniach edukacji outdoorowej realizowanej w dzikim ogrodzie Fundacji Sto Pociech. W pracy z dziećmi kierujemy się przekonaniem, że możliwość swobodnego działania i samodzielnego doświadczania oraz kontakt z przyrodą mają istotny wpływ na harmonijny rozwój dziecka (poznawczy, emocjonalny i społeczny). Na warsztatach chcemy podzielić się praktycznymi umiejętnościami  przygotowywania i prowadzenia działań twórczych i edukacyjnych w terenie oraz organizowania przestrzeni do różnego typu zabaw na dworze. Wierzymy, że nasz ogród i metody działań mogą stać się inspirujące dla uczestników i wzbogacić Wasze doświadczenia o nowe spojrzenia na edukacyjną zabawę dzieci. Program warsztatów sprzyja analizowaniu potencjału różnych miejsc oraz umożliwia uchwycenie zmienności przyrody, pogody i dostępnych materiałów. 

Zabawa na dworze poprawia koordynację ruchową, sprawność i naturalną odporność organizmu, a także wspiera rozwijanie wielu kompetencji dzieci: samodzielności, twórczego myślenia, zainteresowania przyrodą i otaczającym światem. Warsztatowy charakter zajęć jest doskonałą okazją do refleksji nad stylem pracy pedagogicznej oraz analizy czynników ułatwiających i utrudniających tę pracę.

W naszym szkoleniu kładziemy nacisk na wymiar praktyczny - uczestnicy mają możliwość działania i doświadczania co staje się punktem wyjścia do przemyśleń i konfrontacji z koncepcjami pedagogicznymi. Dla uczestników warsztatów istnieje możliwość obserwacji wybranych zajęć terenowych w Fundacji. Spotkajmy się  razem w kręgu, popracujmy warsztatowo, aby pełniej działać z dziećmi w przyrodzie!

Cele szkolenia:

 • - promowanie idei spędzania czasu na dworze, blisko przyrody
 • - nabywanie umiejętności prowadzenia zajęć edukacyjnych i twórczych w przestrzeni przyrodniczej (wykorzystywanie terenu ogrodu / parku / lasu jako pracowni przyrodniczej)
 • - nabywanie umiejętności przygotowania przestrzeni ogrodu do różnego typu zabaw niedyrektywnych m.in. sensorycznych, manipulacyjnych, małej i dużej motoryki (przestrzeń traktowana jako drugi nauczyciel)
 • - nabywanie umiejętności wykorzystania materiałów naturalnych do zabawy i działań edukacyjnych

Fundacja Sto Pociech posiada uprawnienia ośrodka szkoleniowego, uczestnicy uzyskają zaświadczenie o ukończonym szkoleniu. 

Dodatkowo istnieje możliwość konsultacji w celu omówienia własnych pomysłów związanych m.in. z aranżacją przestrzeni, scenariuszami zajęć itp. (zakres i koszt do uzgodniania indywidualnie)

Prowadzenie warsztatów:

Każdy z warsztatów prowadzony będzie przez 2 osoby z zespołu szkoleniowego w składzie: Asia Kasztelaniec, Magda Siciarek i Asia Salwicka. Poniżej trochę informacji o nas:

Asia Salwicka - przygotowuje i prowadzi warsztaty i zajęcia terenowe od 2009 roku. Z wykształcenia architekt krajobrazu i plastyk, z zamiłowania człowiek łąk, lasów i bezdroży. Zielarka, fitoterapeutka. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori, szkolenie z zakresu wykorzystania metody projektów badawczych w pracy z dziećmi, warsztaty z pedagogiki przygody, roczny kurs Pedagogiki Dzikiej Przyrody i międzynarodowy kurs trenerów outdoorowych. Wyplata z wikliny, wykorzystuje dary przyrody do tworzenia, jedzenia i dbania o zdrowie. W Stu Pociechach od zawsze, 3 razy w tygodniu prowadzi terenowe Leśne Szperaki. Mama Oli, Tomka i Maliny

Magda Siciarek - z wykształcenia etnolog i antropolog kultury. Ukończyła roczny kurs pedagogiki Marii Montessori. Od zawsze w jakiejś formie pracuje z dziećmi. Wieloletni wychowawca w grupach dziecięcych i na obozach. W Fundacji Sto Pociech współprowadzi zajęcia Leśne szperaki od 2016 r. Lubi wyprawy do lasu, w góry i nad wodę - w wersji turystyki “na dziko”. Mama Mateusza, Marty, Marysi i Hani.

Asia Kasztelaniec - od ponad 12 lat pisze i realizuje scenariusze i projekty działań edukacyjno -twórczych dla warszawskich organizacji pozarządowych i instytucji kultury i przedszkoli.Wspiera uważną obecnością podczas swobodnej zabawy i kreatywnych działań na świeżym powietrzu w lasach i parkach miejskich w roli nauczyciela przedszkola leśnego.  Organizuje fabularne wyprawy przygodowo- terenowe i wyjazdy wakacyjne dla rodzin. Interesuję się leśną pedagogiką, kulturami świata, storytellingiem. Mama Stasi i Alka.

Informacje organizacyjne:

 • warsztaty są skierowane do edukatorów, animatorów, nauczyciel przedszkolnych i wczesnoszkolnych, rodziców i opiekunów oraz wszystkich, którzy chcą więcej działać z dziećmi w przyrodzie,
 • warsztaty odbędą się w ogrodzie lub w chłodnym sezonie częściowo w ogrodzie a częściowo w sali, będziemy pracować na własnym doświadczeniu,
 • warsztaty trwają 8 godzin zegarowych, w tym przerwa na wspólny posiłek,
 • ze względu na charakter warsztatowy, maksymalna wielkość grupy to 16 uczestników, minimalna liczba to 6 osób, jeśli grupa nie zbierze się warsztaty mogą zostać odwołane, w takiej sytuacji zaproponujemy inny termin. Najbliższy termin: 6.04.2024
 • opłaty: 500zł, potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki 200zł. Zaliczkę zwracamy wyłącznie w sytuacji, gdy grupa nie zbierze się,
 • zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przygotowanie do zajęć:

 • ubrania na zajęciach mogą się pobrudzić, zamoczyć, mogą pachnieć dymem, warto mieć to na uwadze szykując się do spotkania
 • Istotnym czynnikiem jest komfort cieplny uczestników, prosimy o przemyślane ubranie stosowne do warunków atmosferycznych (szczególnie w sezonie chłodnym - bardzo ciepłe ubranie, coś na zapas, coś od deszczu)
 • prosimy zabrać termosy z ciepłymi napojami i coś na przekąskę / drugie śniadanie w trakcie zajęć

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top