Szkoła trenerów grup wsparcia

szkolatrenerow

Od 17 lat w Fundacji Sto Pociech wspieramy rodziców w rozwoju. 

Od  2017 przeprowadziliśmy juz 8 edycji naszej Szkoły.

 

Dla kogo?
Szkolenie kierujemy do psychologów, pedagogów, trenerów oraz absolwentów innych kierunków, którzy chcą pracować z grupami i są ciekawi potencjału wsparciowego grupy. Do udziału zapraszamy przede wszystkim osoby, które mają już doświadczenie trenerskie (np. prowadziły grupy o charakterze edukacyjnym, psychoedukacyjnym lub szkoleniowe dla dorosłych), ale także tych, którzy mają podstawy wiedzy o takiej pracy (skończyły studia, kurs trenerski itp.) i dopiero zamierzają rozpocząć taką pracę.

Czego uczymy?
Dzięki formule naszej szkoły uczestnik będzie miał okazję doświadczyć siebie w roli prowadzącego, przyjrzeć się swoim motywacjom, zasobom i obawom. Będzie mógł również zdobyć wiedzę dotyczącą procesu grupowego, dowiedzieć się jak reagować w trudnych sytuacjach indywidualnych oraz grupowych. Szkolenie przygotowuje do tego, jak towarzyszyć ludziom przeżywającym trudności, jak wzmacniać ich naturalne zasoby i poczucie kompetencji. 

Jak uczymy?
Szkolenie ma charakter praktyczny. 
Uczestnicy podczas szkolenia biorą udział we własnej grupie wspracia. Prowadza ją rotacyjnie. Korzystając z tego doświadczenia dowiadują się, jak pracuje grupa wsparcia i jak ją prowadzić. 
Każda sesja grupy wspacia jest omawiane bezpośrednio po grupie.
Oprócz omawianego doświadczenia w programie szkoły sa równiez bloki teoretyczne.

Plan szkoły

Szkołę rozpoczyna dwudniowy warsztat o chrakterze integracyjnym.Następnie co tydzień odbywają się 3 sesje grupy wsparcia prowadzonej przez zespół osób szkolący (modelowanie pracy grupy).
Kolejne 10 spotkań to dwugodzinna grupa wsparcia prowadzona rotacyjnie przez parę uczestników; bezpośrednio przed nią jest czas na godzinne spotkanie z osobami szkolącymi i wspólne przygotowanie do prowadzenia grupy. Po sesji grupy jest czas na informacje zwrotne i omówienie pracy prowadzących. W sumie całosć takiego cotygodniowego spotkania trwa 4,5 godziny i odbywa się w czwartki w godzinach 16.30-21.00.
W niektóre czwartki zamiast spotkań grupy wprowadzane są moduły teroretyczne.
Szkołę kończy dwudniowy warsztat zamykający.

Program Szkoły 

Podstawy psychologiczne - uczucia, potrzeby

Podstawy umiejętności komunikacyjnych: aktywne słuchanie, komunikat “ja”, blokady komunikacyjne;

Udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnej, odzwierciedlanie.

Czym jest grupa wsparcia; rola trenera

Struktura/ramy spotkania grupy wsparcia

Budowanie bezpieczeństwa w grupie 

Dynamika grupy i procesu grupowego

Radzenie sobie z sytuacjami trudnymi (trudne uczucia w grupie, trudne uczucia w prowadzącym, 
współpraca między prowadzącymi)

Profilaktyka wypalenia trenera

Praktyczne ćwiczenie umiejętności trenerskich + informacja zwrotna

Trener on-line

Indywidualne przygotowania do prowadzenia grupy – superwizja indywidualna

Organizacja grupy wsparcia - technikalia 

 

Dyplom i certyfikat

Uczestnicy szkolenia otrzymują dyplom ukończenia szkoły. Mogą też potem ubiegać się o uzyskanie certyfikatu.
Warunkiem uzyskania certyfikatu potwierdzającego nabyte umiejętności jest poprowadzenie przynajmniej dwóch grup wsparcia po zakończeniu szkolenia pt. “Szkoła prowadzenia grup wsparcia” pod superwizją osób szkolących lub przez nie wskazanych. 
Przyznanie certyfikatu jest decyzją superwizora.
Superwizja oznacza co najmniej 2 spotkania z osobami szkolącymi lub przez nie wskazanymi w trakcie trwania jednej grupy.
Pierwsza superwizja po ukończeniu szkoły jest bezpłatna dla absolwentów.
Kolejna superwizja jest płatna wg taryfikatora Fundacji jako organu prowadzącego Szkołę. 

 

Wszystkie edycje Szkoły są prowadzone pod stała superwizją - trenera i superwizora rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, z Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA.

Fundacja "Sto Pociech" jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. 

 

Linki do artykułów na temat grup wsparcia i wywiadów z prowadzącymi Szkołę

 http://stopociech.pl/s/index.php/dla-rodzin/psychoedukacja/grupy-wsparcia/933-fenomen-grup-wsparcia-co-nam-sie-udaje-w-fundacji-sto-pociech

 http://stopociech.pl/s/index.php/dla-rodzin/dzielimy-sie-wiedza

https://plastermiodu.waw.pl/magia-grupy-wsparcia/

 https://hellomama.pl/rodzice/grupa-wsparcia-katarzyna-dolegowska-urlich-i-janka-rykowska-z-fundacji-sto-pociech/

Stworzyliśmy kilkanaście rodzajów programów warsztatów i grup wsparcia dla rodziców, mam i ojców. „Urodziłam Życie”, „Babska Reanimacja”, „Grupa Ojców”, “Moje dziecko mnie złości”  „Strefa Mocy” “Jak się dobrze kłócić” to niektóre z nich.
Doświadczenie zawodowe i rodzicielskie pokazuje nam, iż na drodze w stawaniu się wystarczająco dobrym rodzicem potrzeba zatrzymania się się, by spojrzeć na siebie, swoje dziecko i wzajemną relację.
W naszej pracy tworzymy przestrzeń do spotkania tak, aby każda osoba miała możliwość bycia usłyszaną, a w rezultacie usłyszała i doceniła samą siebie. Spotkanie z innymi rodzicami odbywające się w klimacie bezpieczeństwa i otwartości sprawia, że  rodzice przestają oceniać i krytykować siebie, a bardziej skupiają się na tym, co jest im i ich dzieciom potrzebne. W dojściu do tego celu niezbędny jest kontakt z emocjami. W grupie wsparcia rodzice doświadczają, że inni mają podobne wyzwania i problemy, uczą się i korzystają z empatii. W rezultacie stają się bardziej rozumiejący i łagodni dla siebie samych i swoich bliskich. Celem grup wsparcia jest to, aby rodzice czuli się wzmocnieni w swojej roli, wzmocnienie równiez jako osoby. Dzięki temu mogą być bliżej swoich dzieci i czerpać więcej satysfakcji z bycia rodzicem. Stworzyliśmy Szkołę, aby przekazywać Wam naszą wiedzę, doświadczenie i praktyczne umiejętności potrzebne prowadzenia grup wsparcia.
Zapraszamy!

 

 

O SZKOLE

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NASZĄ SZKOŁĘ?

ZESPÓŁ TRENERSKI

HARMONOGRAM, CENNIK, ZGŁOSZENIA
Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top