Przyrodnicze materiały sensoryczne

Zapraszamy na szkolenie wprowadzające w specyfikę pracy z przyrodniczymi materiałami sensorycznymi - płynnymi, sypkimi, mazistymi - z natury swej nieuformowanymi, przekształcalnymi i zmiennymi. Materiały te mają wielki potencjał rozwojowy, twórczy i poznawczy. W rozmaitych odmianach, przemianach i połączeniach dają proste, a zarazem nieskończone możliwości zastosowania. Udostępnione dzieciom w swobodnej zabawie, pozwalają zaznać radości doświadczania i odkrywania. Doskonałe w swej prostocie, a zarazem zadziwiające w złożoności i zachwycające w różnorodności, są źródłem wielozmysłowych doznań i nieprzebranych działań twórczych. 

Zabawa tym, co przyrodnicze to naturalna potrzeba dziecka. Znacząco wpływa na jego dobrostan dziecka i wspiera rozwój dziecka. Ma wartości terapeutyczne. Pozwala zredukować stres i napięcie. W sposób niewymuszony umożliwia nabywanie i ćwiczenie umiejętności ważnych dla samodzielności. Zabawa tym, co przyrodnicze, przez swoją prostotę, naturalność, swojskość wzmacnia poczucie sprawczości dziecka, a zarazem zachęca do nawiązywnia współpracy z innymi.

Na szkoleniu podzielimy się doświadczeniem pracy z rozmaitych stupociechowych zajęć, podczas których dzieci w wieku od 6 m do 9 lat odkrywają przyrodnicze dary w specjalnie przygotowanych przestrzeniach - w salach i w ogrodzie. Zwrócimy uwagę na wartości zabawy naturalymi materiałami sensorycznymi zarówno w aspekcie rozwojowym, jak i terapeutycznym. Damy wskazówki ułatwiające zainicjowanie działań i realizację kolejnych zajęć w całorocznym cyklu. Omówimy takie zagadnienia:

-  Najprostsze materiały o niewyczerpanych możliwościach wykorzystania.

-  Przestrzeń przygotowana: osobna pracownia, wydzielony zakątek w sali, dostosowana przestrzeń w ogrodzie.

-  Niezbędne, a zarazem minimalistyczne wyposażenie.

-  Jak działać z grupą, by z zasady nieskrępowana i indywidualna zabawa była przyjazna dla wszystkich, a sprzątanie nie zniechęciło do działań?

-  W każdym drzemie artysta. I w dziecku i w dorosłym. Jak go obudzić?

-  Sztuka tworzenia w grupie pod okiem niedyrektywnego prowadzącego.

Szkolenie będzie zarazem teoretyczne, jak i praktyczne. Wprowadzenie w podstawy teoretyczne dopełnione zostanie działaniem własnym uczestników (koncepcyjnym, sensorycznym, twórczym; indywidualnym i w grupie) z materiałami, które szczególnie fascynują dzieci. Uczestnicy otrzymają specjalnie opracowane materiały inspirujące, pomocne w rozwijaniu własnych działań.

Szkolenie adresujemy do osób pracujących z dziećmi i ich opiekunami (bądź przygotowujących się do takiej pracy), poszukujących inspiracji do działań wsparciowo-rozwojowych i sensoryczno-twórczych z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych.

-------------------------------------

Fundacja Sto Pociech jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Dorota Piszczatowska - animatorka kultury ze specjalizacją pedagogiczną. Pomysłodawczymi i współtworczyni Fundacji Sto Pociech. Od wielu lat pracuje z rodzinami i wspiera dzieci w grupach rówieśniczych. Projektowała i współtworzyła "Papralnię" - przestrzeń do działań z naturalnymi materiałami sensorycznymi, gdzie realizowała całoroczne zajęcia dla dzieci i ich opiekunów. Współprowadzi "Leśne szperaki" korzystając z przyrodniczych darów kolejnych pór roku w stupociechowym ogrodzie.

Marta Ryng - psycholog, od wielu lat pracuje z rodzinami z najmłodszymi dziećmi oraz wspiera samodzielność dzieci w grupach rówieśniczych. Projektowała i współtworzyła zakątki, pomoce i pudła sensoryczne z materiałami przyrodniczymi do działań w grupach zabawowych. Współprowadzi "Leśne szperaki" i nieustannie myśli, co jeszcze w stupociechowym ogrodzie z dziećmi wymyślić.  

-------------------------------------I

Informacje organizacyjne:

Termin: Jesienny termin wkrótce

Miejsce: Fundacja Sto Pociech, ul. Freta 20/24a, Warszawa

 

Cena: 650 zł

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu wypełnij formularz

Dokonaj wpłaty na konto: 68 2030 0045 1110 0000 0282 3230 z tytułem: szkolenie_przyrodniczo sensoryczne

i wyślij potwierdzenie przelewu na adres dTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szkolenie odbędzie się, gdy zbierze się grupa min 6 osób.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia na 3 dni przed terminem zwracamy opłatę (minus 10 zł kosztów operacyjnych). Po tym terminie nie ma możliwości zwrotu wpłaconej kwoty.

------------------------------

Szkolenie możemy przeprowadzić również w formie wyjazdowej i dostosować do szczególnych potrzeb wynikajacych ze specyfiki pracy z określoną grupą uczestników.

Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

------------------------------

Szkolenie możemy przeprowadzić również w formie wyjazdowej i dostosować do szczególnych potrzeb wynikajacych ze specyfiki pracy z określoną grupą uczestników.

Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top