Pomóż mi odkryć to samodzielnie. Jak wspierać dążenie dziecka do rozwoju?

"POMÓŻ MI ODKRYĆ TO SAMODZIELNIE". JAK WSPIERAĆ DĄŻENIE DZIECKA DO ROZWOJU?

Zapraszamy na szkolenie wprowadzające w specyfikę prowadzenia grup wsparciowo - rozwojowych dla dzieci od 2 lat i ich opiekunów. Podstawowym celem tych grup jest kształtowanie więzi dziecko-opiekun i wspieranie dążenia dziecka do rozwoju. Spotkania pomyślane są tak, by dziecko w bliskości z opiekunem wzmacniało siebie, a wzmocnione, odkrywało to, co wokół, nabywało umiejętności ważnych dla jego rozwoju, kształtowało samodzielność oraz nawiązywało wspierające relacje z rówieśnikami i dorosłymi.

Na szkoleniu zapoznamy z potrzebami bazowymi dla rozwoju dziecka. Opowiemy, jak wspieramy ufną więź między dzieckiem i opiekunem, jak budujemy autonomię dziecka i kształtujemy jego umiejętność współdziałania - brania i dawania w zgodzie z samym sobą i z uważnością na innych. Wyjaśnimy, jak na potrzeby dzieci i ich opiekunów odpowiada przestrzeń przygotowana, pomoce, powtarzalna struktura zajęć, podstawowe typy aktywności (działanie własne i działania wspólne z innymi dziećmi i dorosłymi) oraz zasady obowiązujące na zajęciach.

Zastanowimy się, czym jest uważne towarzyszenie i jak taka postawa dorosłych wspiera dzieci w kształtowaniu samodzielności, ćwiczeniu sprawczości i zachęca do podejmowania wyzwań. Przypatrzymy się też roli prowadzącego zajęcia. Opowiemy, jak staramy się być z dziećmi i rodzicami, by wyzwolić ich indywidualny potencjał rozwojowy. Wyjaśnimy, jak wzmacniamy opiekunów w ich poszukiwaniach dobrego bycia z dzieckiem. Opowiemy, jak wyciszamy dzieci, wzbudzamy uważność, ukierunkowujemy na to, co w danym momencie istotne i jak reagujemy w sytuacjach trudnych. 

W części teoretycznej szkolenia połączymy wiedzę na temat rozwoju dziecka, teorii przywiązania, samostanowienia, pedagogiki Montessori z naszym doświadczeniem pracy z grupami. Omówimy takie zagadnienia:

- Po co dziecku dorosły? Jak być z dzieckiem, by wspierać jego dążenie do rozwoju?

- "Pomóż mi zrobić to samemu". Zasada pedagogiki Montessori kształtująca autonomię dziecka.

- Specyfika uważnego towarzyszenia. Jak modelować zachowania dziecka i dorosłego? Jak nie zastępować rodziców i nie wyręczać dzieci?

- Niedyrektywnie, czyli jak? O istocie współdziałania - z dzieckiem, z dorosłym, z grupą.

 

Część teoretyczna zostanie dopełniona pracą własną uczestników - koncepcyjną, sensoryczno-twórczą - indywidualną i w grupie. Zaproponujemy ćwiczenia, które w praktyce pomogą doświadczyć istoty rozważanych problemów i znaleźć rozwiązania przydatne dla każdego z uczestników szkolenia.

Szkolenie adresujemy do osób, które poszukują wiedzy i inspiracji do tego, jak umożliwiać niedyrektywne wspieranie, doświadczanie i współdziałanie. Kierujemy je do osób pracujących z dziećmi i ich opiekunami oraz osób przygotowujących się do takiej pracy.

-------------------------------------

Fundacja Sto Pociech jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Dorota Piszczatowska - animatorka kultury ze specjalizacją pedagogiczną. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji Sto Pociech. Od wielu lat prowadzi grupy dla malych dzieci i ich opiekunów oraz wspiera dzieci w grupach rówieśniczych. Brała udział w licznych szkoleniach i warsztatach pogłębiającyh wiedzę i poszerzajacyh praktykę.

Marlena Szymczyk - psycholożka, od wielu lat prowadzi grupy wsparciowo-rozwojowe dla dzieci i ich opiekunów oraz dla samodzielnych dzieci.

-------------------------------------

Informacje organizacyjne:

Termin:  Jesienny termin wkrótce.

Miejsce: Fundacja Sto Pociech, ul. Freta 20/24a, Warszawa

 

Cena: 650 zł

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu wypełnij formularz

Dokonaj wpłaty na konto: 68 2030 0045 1110 0000 0282 3230 z tytułem: szkolenie_odkryć samemu

i wyślij potwierdzenie przelewu na adres dTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szkolenie odbędzie się, gdy zbierze się grupa min 6 osób.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia na 3 dni przed terminem zwracamy opłatę (minus 10 zł kosztów operacyjnych). Po tym terminie nie ma możliwości zwrotu wpłaconej kwoty.

------------------------------

Szkolenie możemy przeprowadzić również w formie wyjazdowej i dostosować do szczególnych potrzeb wynikajacych ze specyfiki pracy z określoną grupą uczestników.

Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top