Grupy zabawowe: Szperaki 2023/24

Na skróty :)

ZASADY ORGANIZACYJNE, GRAFIK SPOTKAŃ I OPŁATY szperaków 2023/24 roku >>>

ZAPISY >>> 

SZPERAKI to cykl spotkań - od września 2023 do połowy czerwca 2024 - dla dzieci, które skończyły 2 lata (i dzieci starszych) oraz ich opiekunów. 

Spotkania pomyślane tak, aby dzieci w przyjaznej grupie rówieśników (i towarzyszących im dorosłych) bawiły się zgodnie ze swoimi potrzebami, a  poprzez zabawę i współdziałanie z innymi: 

  • - wzmacniały same siebie,

  • - ćwiczyły samodzielność, sprawczość, podejmowały wyzwania,

  • - zdobywały umiejętności przydatne na co dzień,

  • - doświadczały radości odkrywania świata,

  • - uczyły się, jak być i działać w grupie - w zgodzie z własnymi potrzebami i z szacunkiem dla innych. 

 Zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanej przestrzeni - szperalni, wyposażonej w pomoce do działania własnego wg. metody Marii Montessori i pomoce do działań wspólnych. Podczas zajęć dzieci robią to, co najbardziej lubią. W przestrzeni zaaranżowanej z myślą o ich różnych umiejętnościach i możliwościach, działają tak, jak potrzebują i we własnym rytmie. Czasem tak, jak podpowiadają pomoce, a czasem zupełnie odwrotnie. 

Staramy się, by otoczenie - zarówno wyposażenie sali, jak i podejście dorosłych obecnych na zajęciach - dawało dzieciom poczucie bezpieczeństwa i było bodźcem do rozwoju. Wierzymy, że dzięki przyjaznym warunkom, dzieci będą wzmacniać same siebie i będą gotowe na odkrywanie świata. 

Czas na zajęciach podzielony jest tak:

- zabawa swobodna dziecka z towaryszeniem rodzica, tj. indywidualne działanie dziecka z pomocami zgodnie z założeniami pedagogiki Marii Montessori (pierwsza godzina zajęć)

- czas na odpoczynek i posiłek (około 20 min)

- zabawa zorganizowana tj. działanie sensoryczno - twórcze w gronie rówieśników i opiekunów (około 30 min).

Szperaki to kilkumiesieczny program dopełniających się działań. Podczas zajęć dzieci stopniowo nabywają ważne dla nich umiejętności, odkrywają świat przyrodniczy w kolejnych porach roku i wzmacniają się przez współdziałanie z rówieśnikami i dorosłymi. Zachęcamy do uczestnictwa w zajęciach przez cały rok. Wiemy jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego dołączyć do grupy (albo zrezygnować z zajęć) można w dowolnym momencie.

 

Szperaki to autorski projekt Fundacji Sto PociechProwadzenie zajęć -  Joanna Kasztelaniec, Małgorzata Kędzierzawska, Joanna Soja,  Karolina Wojno

Obmyślając zajęcia, czerpiemy z pedagogiki Marii Montessori  i opieramy się na założeniach teorii rozwoju dziecka. Dostosowujemy działania do indywidualnych potrzeb poszczególnych dzieci. Ważne jest dla nas uważne towarzyszenie - wierzymy, że poczucie bezpieczeństwa, które daje dziecku przyjazny dorosły jest istotowe dla jego rozwoju. Chcemy ucieszyć dzieci - zafascynować je niezwykłością tego, co wokół. Chcemy wzmocnić ich wiarę we własne możliwości i umiejętności. Chcemy, by poczucie “nie potrafię”, “obawiam się”- zastępowały otwartością: “to jest dla mnie trudne, ale spróbuję sobie z tym poradzić”.

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasz newsletter

Zarejestruj się aby otrzymywać nasz cotygodniowy planik. Akceptacja regulaminu oznacza zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Regulamin
Back to Top